Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/Kuopio/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/Kuopio/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Osayhteisvaltuusto
Pöytäkirja 12.12.2016 klo 16:00 / Tarkastettu

 Pykälä   Otsikko   Pöytäkirja PDF-muodossa  
 
  38 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  39 Pöytäkirjantarkastajat
  40 Jäsenten valinta kunnallisiin luottamustoimiin
  41 Jäsenten valinta ylikunnallisiin luottamustoimiin
  42 Valtuutettujen lukumäärä Kuopiossa
  43Valtuustoryhmien toiminnan tukemisen periaatteet ja toimintamalli
  44Savon koulutuskuntayhtymän perussopimuksen uusiminen
  45Savonia-ammattikorkeakoulun kuntayhtymän purkaminen
  46Tahkovuoren Liikuntakeidas Oy:n osakkeiden myynti ja sopimus uimahallipalvelujen järjestämiseen liittyvästä yhteistoiminnasta
  47Saimaa Capital Oy:n SVOP-rahaston varojen palautus ja uudelleen sijoittaminen yhtiöön velkakirjalainana
  48Yhteistyösopimus ANTI-Contemporary Art Festival yhdistys ry:n kanssa vuosiksi 2017 - 2019
  49Yhteistyösopimus Kuopion Tanssii ja Soi - Kuopio Dance Festival ry:n kanssa vuosiksi 2017 - 2019
  50Kuopion, Kaavin, Rautavaaran ja Tuusniemen kuntien kansalaisopistotoiminnan yhteistoimintasopimus 1.1.2017 alkaen
  51 Suunnittelujohtajan virkanimikkeen muuttaminen kaupunkisuunnittelujohtajaksi
  52 Kaupunginvaltuuston kokouspäivät 2017
  53Välimäen osayleiskaava
  54Käärmelahden kylän osayleiskaava
  55 Talousarviomuutokset 2016
  56 Kuopion ja Juankosken kaupunkien kuntaliitoksen kirjanpidollinen käsittely ja avaavan taseen muodostamisen periaatteet
  57 Kokouksessa jätetty valtuustoaloite / liikennevalot Kellolahdentie ja Sisustajantien risteykseen sekä Kallantien ja Inkilänmäenkadun risteykseen
  58 Kokouksessa jätetty valtuustoaloite / Kuopion torin ja sen lähiympäristön jalkakäytävien lämmitys

 Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
 
  40-52ja55-56 Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus
  53-54 Liite L kaupunginvaltuusto / valitusosoitus kaava-asiat ja rakennusjärjestys

 Saapuvilla olleet jäsenet
 
  
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Ari Antikainen (Suomen Keskusta)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Ritva Hakulinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), varajäsen
Upi Heinonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Pirjo Hentelä-Aho (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Marja-Leena Hublin (Vihreä liitto)
Markku Huttunen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Jorma Häiväläinen (Suomen Keskusta)
Atik Ismail (Vasemmistoliitto)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalevi Kauhanen (Kalevi Kauhasen valtuustoryhmä)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Rauno Kettunen (Suomen Keskusta)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset)
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Heimo Konttinen (Perussuomalaiset)
Riitta Korhonen (Kansallinen Kokoomus)
Allu Koskinen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Erkki Kukkonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Jouko Lösönen (Suomen Keskusta)
Heikki Mensonen (Suomen Keskusta)
Sanna Mertanen (Vihreä liitto)
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Jarmo Nykänen (Suomen Keskusta)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Marjatta Parviainen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Pia Punkki (Perussuomalaiset)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Saana Rantonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Krista Rönkkö (Perussuomalaiset)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Jukka Savolainen (Kansallinen Kokoomus)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Tero Taipale (Kansallinen Kokoomus)
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Tirkkonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus)
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Matti Vanhanen (Perussuomalaiset)
Keijo Voutilainen (Suomen Keskusta)
Mika Wallius (Perussuomalaiset)
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)
Veera Willman (Vihreä liitto), varajäsen

 Muut saapuvilla olleet
 
  
Jarmo Pirhonen, palvelualuejohtaja
 
Markku Tervahauta, palvelualuejohtaja
 
Pekka Vähäkangas, palvelualuejohtaja
 
Raija Korhonen, viestintäpäällikkö
 
Heikki Vienola, kaupunginsihteeri
pöytäkirjanpitäjä

 Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
 
  
Harri Auvinen
Nelli Berg-Väänänen
Mikko Lankinen - Simonen Pirjo estynyt
Sari Raassina