Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 10.03.2014 klo 18:00 / Tarkastettu

Pykälä   Otsikko  Pöytäkirja PDF-muodossa
13   Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
14   Pöytäkirjantarkastajat
15   Perusopetuksen palveluverkostomuutos: Kemppaanmäen koulun lakkauttaminen 1.8.2014 alkaen
16   Perusopetuksen palveluverkostomuutos: Pitkälahden koulun järjestelyt
17   Perusopetuksen palveluverkostomuutos: Kettulan koulun järjestelyt
18   Ehdotus kirjastoverkoston supistamisesta
19   Lausunto luonnoksesta kuntarakennelain muuttamisesta
20   Kuopion kaupungin lausunto sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämislain hallituksen esityksen luonnoksesta
21   Päätösten ilmoittaminen kaupunginhallitukselle
22   Sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan perusteet
23   Muutoksia äänestysaluejakoon 15.10.2014 lukien
24   Valtuustoaloite koskien mm. kunnallisverotusta sekä luottamushenkilöiden sidonnaisuuksia yritysmaailmassa
25   Tarkastuspäällikön avoimen viran hoitaminen
26   Kokouksessa jätetty valtuustoaloite / Selvitys saattohoidon nykytilanteesta Kuopiossa sekä suunnitelmat saattohoidon kehittämisestä
27   Kokouksessa jätetty valtuustoaloite asianmukaisen saattohoitotilan löytämiseksi
28   Kokouksessa jätetty valtuustoaloite opettajien, koulunkäyntiavustajien sekä muun koulunkäyntiin liittyvän henkilöstön lomautuksista luopuminen

Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
15-18ja21-23   Liite K / Kaupunginvaltuusto / Kuntalain mukainen valitusosoitus

Saapuvilla olleet jäsenet
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus), klo 18.00 - 18.35
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Nelli Berg-Väänänen (Kansallinen Kokoomus)
Erkki Björk (Vihreä liitto)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Upi Heinonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Pirjo Hentelä-Aho (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sanna Husso (Vihreä liitto)
Isto Huttunen (Perussuomalaiset)
Markku Huttunen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), klo 18.00 - 21.30
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), klo 18.00 - 21.30
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalevi Kauhanen (Kalevi Kauhasen valtuustoryhmä)
Riitta Kauppinen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen klo 18.35 - 21.45
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset)
Heidi Komulainen (Vasemmistoliitto)
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Riitta Korhonen (Kansallinen Kokoomus), klo 18.00 - 21.40
Allu Koskinen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Erkki Kukkonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen klo 20.50 - 21.10
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Matti Niiranen (Suomen Keskusta)
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta), klo 18.00 - 21.40
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), klo 18.00 - 21.15
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Tero Taipale (Kansallinen Kokoomus)
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus) klo 18.00 - 20.50 ja 21.10 - 21.45
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus), klo 18.00 - 21.40
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Keijo Voutilainen (Suomen Keskusta)
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)

Muut saapuvilla olleet
Jarmo Pirhonen
palvelualuejohtaja
Markku Tervahauta
palvelualuejohtaja
Pekka Vähäkangas
palvelualuejohtaja
Raija Korhonen
viestintäpäällikkö
Heikki Vienola
kaupunginsihteeri, pöytäkirjanpitäjä

Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
Sirpa Alho-Törrönen
Jukka Savolainen