Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 29.09.2014 klo 18:00 / Tarkastettu

Pykälä   Otsikko  Pöytäkirja PDF-muodossa
84   Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
85   Pöytäkirjantarkastajat
86   Tarkastuslautakunnan arviointikertomus vuodelta 2013 ja kaupunginvaltuuston päätöksen täytäntöönpanot
87   Talousarvion tavoitteiden toteumaseuranta tammi-elokuu 2014
88   Kuopion kaupungin lausunto sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämislain hallituksen esityksen luonnoksesta
89   Varavaltuutettujen määrän täydentäminen
90   Eronpyyntö luottamustehtävistä / Sanna Voutila
91   Valtuustoaloite / Nuorille luvallisia graffitiseiniä
92 Valtuustoaloite / kodinomaisia hoito- ja palvelukoteja edullisin hinnoin pienituloisille vanhuksille kuopiolaisten vanhusten pyynnöstä
93   Asemakaavan muutosehdotus / Sirkkulanpuiston toimintayhdistys ry / Linnanpelto 11-1-41
94   Asemakaavan muutosehdotus / Tahko Golf Club Oy (Petäjälampi, kortteli 294
95   Asemakaavan muutosehdotus / Tahkovuori, kortteli 214 (osa) Tahko Golf Oy / 297-499-144-20
96   Ranta-asemakaavan muutos / Tahkovuori / Syvärinrannan ranta-asemakaava
97   Kokouksessa jätetty valtuustoaloite Kuopion Pysäköinti Oy:n erityistilintarkastuksesta

Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
90   Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus
93-96   Liite L kaupunginvaltuusto / valitusosoitus kaava-asiat

Saapuvilla olleet jäsenet
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus)
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Nelli Berg-Väänänen (Kansallinen Kokoomus)
Erkki Björk (Vihreä liitto)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Upi Heinonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Marja-Leena Hublin (Vihreä liitto), varajäsen
Isto Huttunen (Perussuomalaiset)
Atik Ismail (Vasemmistoliitto)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus) klo 18.00 - 19.45
Sirpa Karjalainen (Vasemmistoliitto), varajäsen klo 19.45 - 20.05
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalevi Kauhanen (Kalevi Kauhasen valtuustoryhmä)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset)
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Allu Koskinen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jaakko Leskinen (Suomen Keskusta), varajäsen
Matti Niiranen (Suomen Keskusta)
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Sakari Pentikäinen (Suomen Kristillisdemokraatit), varajäsen
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Sami Räsänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), varajäsen
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Jukka Savolainen (Kansallinen Kokoomus)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Markku Söderström (Vasemmistoliitto), klo 18.00 - 19.30
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus)
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)

Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
Pirjo Hentelä-Aho
Markku Huttunen
Riitta Korhonen
Sanna Mertanen
Tero Taipale
Keijo Voutilainen