Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 08.12.2014 klo 16:00 / Tarkastettu

Pykälä   Otsikko  Pöytäkirja PDF-muodossa
119   Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
120   Pöytäkirjantarkastajat
121   Tekninen talousarviomuutos vuodelle 2014
122   Talousarviomuutokset vuodelle 2014
123   Kuopion kaupungin ja Maaningan kunnan kuntaliitoksen kirjanpidollinen käsittely ja avaavan taseen periaatteet
124   Kuopion Pysäköinti Oy:n toimintojen uudelleen järjestely
125   Perusopetuksen palveluverkoston muutos 1.8.2016 alkaen: Kalevalan koulun Linnanpellon yksikön lakkauttaminen ja vuosiluokkien 7-9 oppilaiden ja opetuksen siirtäminen Hatsalan klassilliseen kouluun....
126   Perusopetuksen palveluverkoston muutos 1.8.2016 alkaen: Kemppaanmäen koulun lakkauttaminen ja opetuksen ja oppilaiden siirtäminen Karttulanlahden ja Pihkainmäen kouluihin
127   Perusopetuksen palveluverkoston muutos 1.8.2016 alkaen: Särkiniemen koulun lakkauttaminen ja opetuksen ja oppilaiden siirtäminen Neulamäen kouluun
128   Vuoden 2015 talousarvio sekä vuosien 2015 - 2018 toiminta- ja taloussuunnitelma

Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
121-127   Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus

Saapuvilla olleet jäsenet
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus)
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto), klo 16.50 - 21.15
Nelli Berg-Väänänen (Kansallinen Kokoomus), klo 16.00 - 20.25
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Pirjo Hentelä-Aho (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Atik Ismail (Vasemmistoliitto)
Marja-Leena Hublin (Vihreä liitto), varajäsen
Isto Huttunen (Perussuomalaiset)
Markku Huttunen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), 16.00 - 20.30
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Sirpa Karjalainen (Vasemmistoliitto), klo 19.25 - 21.15
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalevi Kauhanen (Kalevi Kauhasen valtuustoryhmä)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), klo 16.00 - 18.55
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset)
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Merja Korhonen (Kansallinen Kokoomus), klo 19.40 - 21.15
Riitta Korhonen (Kansallinen Kokoomus), klo 16.12 - 21.15
Allu Koskinen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sanna Mertanen (Vihreä liitto)
Matti Niiranen (Suomen Keskusta)
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus) klo 16.00 - 16.12 , 19.45 - 21.15
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus), klo 16.00 - 19.45
Minna Reijonen (Perussuomalaiset), klo 16.00 - 20.40
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset), klo 16.00 - 18.00
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta), klo 16.00 - 19.40
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Jukka Savolainen (Kansallinen Kokoomus)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Markku Söderström (Vasemmistoliitto), klo 16.00 - 19.25
Tero Taipale (Kansallinen Kokoomus)
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus)
Matti Vanhanen (Perussuomalaiset), klo 18.00 - 21.15
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto), klo 16.00 - 21.05
Keijo Voutilainen (Suomen Keskusta)
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus), klo 16.00 - 20.30
Veera Willman (Vihreä liitto), klo 16.00 - 16.50

Muut saapuvilla olleet
Petteri Paronen
kaupunginjohtaja
Jarmo Pirhonen
palvelualuejohtaja
Markku Tervahauta
palvelualuejohtaja
Pekka Vähäkangas
palvelualuejohtaja
Raija Korhonen
viestintäpäällikkö
Sirpa Lätti-Hyvönen
strategiajohtaja
Pirjo Salmelainen
talousarviopäällikkö
Riitta Kokkonen
talouspäällikkö
Riitta Puustinen
taloussuunnittelija
Heikki Vienola
kaupunginsihteeri ,pöytäkirjanpitäjä

Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
Erkki Björk