Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 28.09.2015 klo 18:00 / Tarkastettu

Pykälä   Otsikko  Pöytäkirja PDF-muodossa
72   Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
73   Pöytäkirjantarkastajat
74   Tarkastuslautakunnan arviointikertomus vuodelta 2014 ja kaupunginvaltuuston päätöksen täytäntöönpanot
75   Talouden toteuma ja ennuste loppuvuodelle 2015 ja talousarvion tavoitteiden seuranta tammi-heinäkuulta 2015
76   Kuntarahoitus Oyj:n liikkeelle laskeman pääomalainan merkintään osallistuminen
77   Talousarviomuutokset vuodelle 2015
78   Kuopion kaupungin, Siilinjärven kunnan ja Suonenjoen kaupungin välinen erityinen kuntaliitosselvitys
79   Selvitys Kuopion lastensuojelun tilanteesta tehdyn valtuustoaloitteen johdosta
80   Riitta Kauppisen eronpyyntö luottamustehtävistä
81   Riistaveden kylän vesihuolto-osuuskunnan lainatakaus
82   Karttulan vesiosuuskunnan lainatakaus
83   Asemakaavan muutosehdotus / Muotoiluakatemia / Väinölänniemi 1-20
84   Asemakaavan muutosehdotus / Asunto Oy Minna Canthin katu 11 Vahtivuori 2-33 tontti 1 (Minna Canthin katu 11 )

Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
77-78,80-82   Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus
83-84   Liite L kaupunginvaltuusto / valitusosoitus kaava-asiat

Saapuvilla olleet jäsenet
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus)
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Nelli Berg-Väänänen (Kansallinen Kokoomus)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Ritva Hakulinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), varajäsen
Upi Heinonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Pirjo Hentelä-Aho (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Marja-Leena Hublin (Vihreä liitto)
Isto Huttunen (Perussuomalaiset)
Markku Huttunen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Jorma Häiväläinen (Suomen Keskusta)
Atik Ismail (Vasemmistoliitto)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalevi Kauhanen
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset), klo 18.00 - 19.05
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Allu Koskinen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Heikki Mensonen (Suomen Keskusta)
Sanna Mertanen (Vihreä liitto), klo 18.35 - 19.10
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Marjatta Parviainen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Pia Punkki (Perussuomalaiset)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Saana Rantonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Krista Rönkkö (Perussuomalaiset)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Jukka Savolainen (Kansallinen Kokoomus)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Tero Taipale (Kansallinen Kokoomus)
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus)
Matti Vanhanen (Perussuomalaiset),varajäsen, klo 19.05 - 19.10
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Keijo Voutilainen (Suomen Keskusta)

Muut saapuvilla olleet
Petteri Paronen, kaupunginjohtaja
 
Jarmo Pirhonen, palvelualuejohtaja
 
Markku Tervahauta, palvelualuejohtaja
 
Raija Korhonen, viestintäpäällikkö
 
Lauri Holappa, turvallisuuspäällikkö
 
Sirpa Lätti-Hyvönen, strategiajohtaja
 
Toni Vainikainen, talous- ja rahoitusjohtaja
 
Heikki Vienola, kaupunginsihteeri
pöytäkirjanpitäjä

Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
Riitta Korhonen
Neeta Röppänen
Eero Wetzell