Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 14.12.2015 klo 16:00 / Tarkastettu

Pykälä   Otsikko  Pöytäkirja PDF-muodossa
103   Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
104   Pöytäkirjantarkastajat
105   Jynkän koulun ja Karttulan koulun rakentaminen elinkaarimallilla, toteutuksen käynnistäminen ja siihen liittyvät sopimus- ja omistusjärjestelyt
106   Lausuntopyyntö hallituksen linjauksista itsehallintojaon perusteiksi ja SOTE-uudistuksen askelmerkeiksi
107   Kuopion kaupunkirakenne 2030-luvulle
108   Kuopion maapoliittinen ohjelma
109   Palvelualoitteen kokeilusta päättäminen
110   Kuopion Energia Oy:n takausprovisioiden muuttaminen
111   Itä-Kallaveden vesiosuuskunnan lainantakauksen jatkaminen
112   Omavelkaisen takauksen myöntäminen Sirkkulanpuiston toimintayhdistys ry:lle
113   Talousarviomuutokset vuodelle 2015
114   Poistosuunnitelman perusteiden muuttaminen
115   Valtuustoaloite - Peruuttamattomien aikojen maksujen poisto terveydenhuollosta

Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
105ja109-114   Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus
105(Palvelutuottajanvalinta)   Liite D valitusosoitus markkinaoikeudelle / kaupunginvaltuusto
105(Palvelutuottajanvalinta)   Liite C hankintaoikaisuohje / kaupunginvaltuusto

Saapuvilla olleet jäsenet
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus)
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Ritva Hakulinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), varajäsen
Pirjo Hentelä-Aho (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Marja-Leena Hublin (Vihreä liitto)
Isto Huttunen (Perussuomalaiset)
Jorma Häiväläinen (Suomen Keskusta)
Atik Ismail (Vasemmistoliitto)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalevi Kauhanen (Kalevi Kauhasen valtuustoryhmä)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Jaakko Kekoni (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Tsega Kiflie (Kansallinen Kokoomus), varajäsen klo 16.30 - 17.45
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset)
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Riitta Korhonen (Kansallinen Kokoomus), klo 16.00 - 16.30
Erkki Kukkonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jaakko Leskinen (Suomen Keskusta), varajäsen
Heikki Mensonen (Suomen Keskusta)
Sanna Mertanen (Vihreä liitto)
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Marjatta Parviainen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Sakari Pentikäinen (Suomen Kristillisdemokraatit), varajäsen
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Pia Punkki (Perussuomalaiset)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Saana Rantonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Krista Rönkkö (Perussuomalaiset)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Jukka Savolainen (Kansallinen Kokoomus)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus)
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Keijo Voutilainen (Suomen Keskusta)
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)
Veera Willman (Vihreä liitto), varajäsen

Muut saapuvilla olleet
Petteri Paronen, kaupunginjohtaja
 
Jarmo Pirhonen, palvelualuejohtaja
 
Markku Tervahauta, palvelualuejohtaja
 
Pekka Vähäkangas, palvelualuejohtaja
 
Raija Korhonen, viestintäpäällikkö
 
Heikki Vienola, kaupunginsihteeri
pöytäkirjanpitäjä

Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
Iris Asikainen
Harri Auvinen
Nelli Berg-Väänänen
Markku Huttunen
Allu Koskinen
Anna Olkkonen
Tero Taipale