Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 20.06.2016 klo 18:00 / Tarkastettu

 Pykälä   Otsikko   Pöytäkirja PDF-muodossa  
 
  33 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  34 Pöytäkirjantarkastajat
  35Kuopion kaupungin vuoden 2015 tilinpäätös
  36Kuopion kaupungin tarkastuslautakunnan arviointikertomus vuodelta 2015
  37Kuopion kaupungin tilintarkastuskertomus vuodelta 2015, tilinpäätöksen 2015 hyväksyminen ja vastuuvapauden myöntäminen
  38Henkilöstökertomus vuodelta 2015
  39Talouden toteuma ja ennuste loppuvuodelle 2016 ja talousarvion tavoitteiden seuranta tammi-huhtikuulta 2016
  40 Tekniset talousarviomuutokset 2016
  41Pienen Neulamäen osayleiskaava
  42Varkauden Opiskelijakadun kiinteistön siirtäminen kuntayhtymästä Savonia-ammattikorkeakoulu Oy:lle
  43Kiinteistö Oy Nilsiän Vuokratalojen omistusjärjestelyt
  44Suomen ortodoksisen kirkkomuseon säätiön lisäavustus vuodelle 2016
  45Päivitetyn jätelautakuntasopimuksen hyväksyminen
  46 Riistaveden kylän vesihuolto-osuuskunnan lisälainantakaus
  47 Aikuisten maahanmuuttajien valmistavan opetuksen ja perusopetuksen käynnistäminen 1.8.2016 alkaen sekä talousarviomuutosesitys em. opetuksesta ja lukioon valmistavasta opetuksesta
  48 Varavaltuutettujen määrän täydentäminen
  49 Kari Savolaisen eronpyyntö ympäristö- ja rakennuslautakunnan jäsenyydestä
  50Valtuustoaloite / Nykyaikaisten ulkokuntosalien järjestäminen eri kaupunginosiin
  51Ylimääräinen asia / Istekki Oy:n omistusjärjestelyt

 Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
 
  37,40,42-47,49ja51 Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus
  41 Liite L kaupunginvaltuusto / valitusosoitus kaava-asiat ja rakennusjärjestys

 Saapuvilla olleet jäsenet
 
  
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus)
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Ritva Hakulinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), varajäsen
Tuulikki Heikkinen (Perussuomalaiset), varajäsen
Upi Heinonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Marja-Leena Hublin (Vihreä liitto)
Isto Huttunen (Perussuomalaiset)
Markku Huttunen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Jorma Häiväläinen (Suomen Keskusta)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalevi Kauhanen (Kalevi Kauhasen valtuustoryhmä)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset)
Pentti Kolari (Vasemmistoliitto), varajäsen
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), klo 18.00 - 19.10
Erkki Kukkonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Marko Luostarinen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Heikki Mensonen (Suomen Keskusta)
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Marjatta Parviainen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto), klo 18. 00 - 20.35
Sakari Pentikäinen (Suomen Kristillisdemokraatit), varajäsen
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Leena Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), varajäsen, klo 19.10 - 20.45
Pia Punkki (Perussuomalaiset)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Saana Rantonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Lucien Sene (Vihreä liitto), varajäsen
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Tero Taipale (Kansallinen Kokoomus), klo 18.00 - 19.05
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Pauli Tolonen (Suomen Keskusta)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus)
Tuula Vartiainen (Kansallinen Kokoomus) varajäsen, klo 19.05 - 20.45
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Keijo Voutilainen (Suomen Keskusta)
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)

 Muut saapuvilla olleet
 
  
Petteri Paronen, kaupunginjohtaja
 
Jarmo Pirhonen, palvelualuejohtaja
 
Markku Tervahauta, palvelualuejohtaja
 
Jukka Torikka, tiedottaja
 
Sirpa Lätti-Hyvönen, strategiajohtaja
 
Toni Vainikainen, talous- ja rahoitusjohtaja
 
Tapani Laitinen, tarkastuspäällikkö
 
Vesa Toivanen, kaupunginlakimies
pöytäkirjanpitäjä

 Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
 
  
Nelli Berg-Väänänen
Björn Cederberg
Pirjo Hentelä-Aho
Atik Ismail
Riitta Korhonen
Allu Koskinen
Sanna Mertanen
Krista Rönkkö
Jukka Savolainen