Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 05.09.2016 klo 18:00 / Tarkastettu

 Pykälä   Otsikko   Pöytäkirja PDF-muodossa  
 
  52 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  53 Pöytäkirjantarkastajat
  54 Rita Äyräväisen eronpyyntö Savon koulutuskuntayhtymän yhtymävaltuuston varajäsenyydestä
  55 Eronpyyntö perussuomalaisten valtuustoryhmän varavaltuutetun tehtävästä
  56Palvelualueorganisaation jatkokehittäminen
  57Itä-Suomen päihdehuollon kuntayhtymän purkusopimus
  58Savo-Pielisen jätelautakunnan johtosäännön muuttaminen
  59Asemakaava ja asemakaavan muutosehdotus / Sorsasalon itäosa
  60Asemakaavan muutosehdotus / Niiralan Kulma Oy / Hatsala 297-6-6-3 (Kasarmikatu 6)
  61Asemakaava ja asemakaavan muutosehdotus / Kaivannonlahti
  62Valtuustoaloite kunnollisten pelastus- ja terveysasematilojen järjestämiseksi Etelä-Kuopio alueelle
  63 Vastaus valtuustoaloitteeseen/Kuopion ilmastopoliittisen ohjelman päivitys
  64Vastaus valtuustoaloitteeseen asemakaavan muuttamiseksi siten, että autojen paikoitusalueet lisääntyvät ja laajentuvat, sekä vieraspaikoitukselle varataan tilaa
  65 Valtuustoaloite Finnpulp -tehdashankkeen keskeyttämisestä ja v. 2006 alkaneen Sorsasalon kaavoitustyön jatkamisesta
  66 Valtuustoaloite / avustuksen hakeminen Kuopion kaupungin "Lupa innostua" -hyvinvointilähettiläiden vapaaehtoistyön toiminnan tukemiseen ja laajentamiseen

 Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
 
  54-58 Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus
  59-61 Liite L kaupunginvaltuusto / valitusosoitus kaava-asiat ja rakennusjärjestys

 Saapuvilla olleet jäsenet
 
  
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus)
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), klo 18.10 - 19.25
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Nelli Berg-Väänänen (Kansallinen Kokoomus)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Markku Huttunen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Jorma Häiväläinen (Suomen Keskusta)
Atik Ismail (Vasemmistoliitto)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalevi Kauhanen (Kalevi Kauhasen valtuustoryhmä)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset)
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Allu Koskinen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Erkki Kukkonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Anton Laakso (Vihreä liitto), varajäsen
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jaakko Leskinen (Suomen Keskusta), varajäsen
Heikki Mensonen (Suomen Keskusta)
Sanna Mertanen (Vihreä liitto)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Marjatta Parviainen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Pia Punkki (Perussuomalaiset)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Saana Rantonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Krista Rönkkö (Perussuomalaiset)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Jukka Savolainen (Kansallinen Kokoomus)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Tero Taipale (Kansallinen Kokoomus)
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Pauli Tolonen (Suomen Keskusta)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus)
Matti Vanhanen (Perussuomalaiset), varajäsen
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)

 Muut saapuvilla olleet
 
  
Petteri Paronen, kaupunginjohtaja
 
Jarmo Pirhonen, palvelualuejohtaja
 
Markku Tervahauta, palvelualuejohtaja
 
Pekka Vähäkangas, palvelualuejohtaja
 
Raija Korhonen, viestintäpäällikkö
 
Heikki Vienola, kaupunginsihteeri
pöytäkirjanpitäjä

 Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
 
  
Marja-Leena Hublin
Isto Huttunen
Pekka Kantanen
Pekka Niiranen
Keijo Voutilainen