Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Osayhteisvaltuusto
Pöytäkirja 10.10.2016 klo 18:00 / Tarkastettu

 Pykälä   Otsikko   Pöytäkirja PDF-muodossa  
 
  8 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  9 Pöytäkirjantarkastajat
  10Kallansillat osayleiskaava
  11 Talouden toteuma ja ennuste loppuvuodelle 2016 ja talousarvion tavoitteiden seuranta tammi-heinäkuulta 2016
  12Kuopion kaupungin tarkastuslautakunnan arviointikertomus vuodelta 2015 ja kaupunginvaltuuston päätöksen täytäntöönpanot
  13Lähidemokratia-mallin hyväksyminen
  14 Nilsiän, Karttulan ja Maaningan vuokrataloyhtiöiden sulautuminen Niiralan Kulma Oy:öön
  15 Karttulan vesiosuuskunnalle myönnetyn lainatakauksen käyttötarkoituksen muutos
  16 Vastaus valtuustoaloitteeseen / Palveluliikenteen järjestäminen Kuopion kaupungin alueen vanhuksille
  17 Kokouksessa jätetty valtuustoaloite / Pertti "Spede" Pasasen patsashanke
  18 Kokouksessa jätetty valtuustoaloite / Sotaveteraanimuseon ylläpitokulujen siirto Kuopion kaupungille
  19 Kokouksessa jätetty valtuustoaloite / Harrastustakuu - jokaiselle lapselle vähintään yksi harrastus

 Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
 
  13-15 Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus
  10 Liite L kaupunginvaltuusto / valitusosoitus kaava-asiat ja rakennusjärjestys

 Saapuvilla olleet jäsenet
 
  
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus), klo 18.00 - 18.45
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Nelli Berg-Väänänen (Kansallinen Kokoomus)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Upi Heinonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Pirjo Hentelä-Aho (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Marja-Leena Hublin (Vihreä liitto)
Isto Huttunen (Perussuomalaiset)
Markku Huttunen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Jorma Häiväläinen (Suomen Keskusta)
Atik Ismail (Vasemmistoliitto)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset), klo 18.00 - 19.40
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Heimo Konttinen (Perussuomalaiset)
Riitta Korhonen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue) klo 18.00 - 19.30
Erkki Kukkonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen klo 18.45 - 19.55
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jouko Lösönen (Suomen Keskusta)
Heikki Mensonen (Suomen Keskusta)
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Jarmo Nykänen (Suomen Keskusta)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Marjatta Parviainen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Pia Punkki (Perussuomalaiset)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Saana Rantonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Pentti Rissanen (Suomen Keskusta), varajäsen
Matti Romppanen (Suomen Keskusta), varajäsen
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Krista Rönkkö (Perussuomalaiset)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Jukka Savolainen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Leskinen (Suomen Keskusta), varajäsen
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Tero Taipale (Kansallinen Kokoomus)
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Tirkkonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Matti Vanhanen (Perussuomalaiset), varajäsen
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Keijo Voutilainen (Suomen Keskusta)
Mika Wallius (Perussuomalaiset), klo 18.00 - 19.10
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)

 Muut saapuvilla olleet
 
  
Petteri Paronen, kaupunginjohtaja
 
Jarmo Pirhonen, palvelualuejohtaja
 
Markku Tervahauta, palvelualuejohtaja
 
Pekka Vähäkangas, palvelualuejohtaja
 
Raija Korhonen, viestintäpäällikkö
 
Sirpa Lätti-Hyvönen, strategiajohtaja
 
Tapani Laitinen, tarkastuspäällikkö
 
Heikki Vienola, kaupunginsihteeri
 

 Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
 
  
Ari Antikainen
Kalevi Kauhanen
Rauno Kettunen
Allu Koskinen
Sanna Mertanen
Leila Savolainen
Taisto Toppinen