Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Osayhteisvaltuusto
Pöytäkirja 07.11.2016 klo 16:00 / Tarkastettu

 Pykälä   Otsikko   Pöytäkirja PDF-muodossa  
 
  20 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  21 Pöytäkirjantarkastajat
  22Väliarvioinnin lausunto
  23Matkailukeskus Rauhalahti Oy:n osakkeiden myynti
  24Lausunto sote- ja maakuntauudistusta koskevaan hallituksen esitysluonnokseen
  25 Vuoden 2017 tulovero- ja kiinteistöveroprosentit
  26Vuoden 2017 talousarvio sekä vuosien 2017 - 2020 toiminta- ja taloussuunnitelma

 Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
 
  23 ja 25 Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus

 Saapuvilla olleet jäsenet
 
  
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus)
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto), klo 16.00 - 17.45
Nelli Berg-Väänänen (Kansallinen Kokoomus)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Pirjo Hentelä-Aho (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Marja-Leena Hublin (Vihreä liitto)
Jorma Häiväläinen (Suomen Keskusta)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Karkkonen (Suomen Keskusta)
Kalevi Kauhanen (Kalevi Kauhasen valtuustoryhmä)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Rauno Kettunen (Suomen Keskusta)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset), klo 16.00 - 19.00
Pentti Kolari (Vasemmistoliitto), varajäsen
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Heimo Konttinen (Perussuomalaiset)
Allu Koskinen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Anton Laakso (Vihreä liitto), varajäsen, klo 17.45 - 19.20
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jouko Lösönen (Suomen Keskusta)
Heikki Mensonen (Suomen Keskusta)
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Jarmo Nykänen (Suomen Keskusta)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Marjatta Parviainen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Sakari Pentikäinen (Suomen Kristillisdemokraatit), varajäsen
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Pia Punkki (Perussuomalaiset)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Saana Rantonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Matti Romppanen (Suomen Keskusta), varajäsen
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset), klo 16.00 - 18.00
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Jukka Savolainen (Kansallinen Kokoomus)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Teija Savolainen-Lipponen (Perussuomalaiset), varajäsen
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Tero Taipale (Kansallinen Kokoomus)
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Tirkkonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus)
Matti Vanhanen (Perussuomalaiset), varajäsen
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Keijo Voutilainen (Suomen Keskusta)
Mika Wallius (Perussuomalaiset), klo 16.00 - 18.50
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)
Veera Willman (Vihreä liitto), varajäsen

 Muut saapuvilla olleet
 
  
Petteri Paronen, kaupunginjohtaja
 
Jarmo Pirhonen, palvelualuejohtaja
 
Markku Tervahauta, palvelualuejohtaja
 
Pekka Vähäkangas, palvelualuejohtaja
 
Sirpa Lätti-Hyvönen, strategiajohtaja
 
Toni Vainikainen, talous- ja rahoitusjohtaja
 
Riitta Kokkonen, talouspäällikkö
 
Pirjo Salmelainen, talousarviopäällikkö
 
Kaisa-Maria Poikonen, rahoitussuunnittelija
 
Petri Kangasperko, kaupunginjohtaja
 
Tapani Laitinen, tarkastuspäällikkö
 
Jukka Torikka, tiedottaja
 
Heikki Vienola, kaupunginsihteeri
pöytäkirjanpitäjä

 Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
 
  
Ari Antikainen
Isto Huttunen
Markku Huttunen
Atik Ismail
Riitta Korhonen
Sanna Mertanen
Krista Rönkkö