Dynasty tietopalvelu Haku RSS Kuopion kaupunki

RSS-linkki

Kokousasiat:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
http://publish.kuopio.fi:80/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetings&show=30

Osayhteisvaltuusto
Pöytäkirja 14.11.2016 klo 18:00 / Tarkastettu

 Pykälä   Otsikko   Pöytäkirja PDF-muodossa  
 
  27 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  28 Pöytäkirjantarkastajat
  29Vuoden 2017 talousarvio sekä vuosien 2017 - 2020 toiminta- ja taloussuunnitelma
  30Savon Kuituverkko Oy:n valokuituverkon myynti omistajakunnille ja verkon takaisinvuokraus yhtiölle
  31Kuopion kaupungin kävelykeskustan keskitetyn puhtaanapidon jatkaminen
  32 Valtuustoaloite Puijon suunnitelmien toteuttamiseksi
  33Lausunto valtuustoaloitteeseen / Finnpulp -tehdashankkeen keskeyttäminen ja v. 2006 alkaneen Sorsasalon kaavoitustyön jatkaminen
  34 Vastaus valtuustoaloitteeseen / Virtuaalinen yhden luukun palvelupiste
  35 Eronpyyntö luottamustehtävistä / Isto Huttunen
  36 Eronpyyntö luottamustehtävistä / Anton Laakso
  37 Eronpyyntö luottamustehtävistä / Pentti Sauhke

 Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
 
  31 Liite F hallintovalitus Itä-Suomen hallinto-oikeudelle
  29 - 30 ja 35 - 37 Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus

 Saapuvilla olleet jäsenet
 
  
Markku Rossi, puheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Sari Raassina, 1. varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus)
Irja Sokka, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Sirpa Alho-Törrönen (Kansallinen Kokoomus)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Nelli Berg-Väänänen (Kansallinen Kokoomus)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Pirjo Eskelinen (Perussuomalaiset)
Tuulikki Heikkinen (Perussuomalaiset), varajäsen
Upi Heinonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Pirjo Hentelä-Aho (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Marja-Leena Hublin (Vihreä liitto)
Markku Huttunen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Jorma Häiväläinen (Suomen Keskusta)
Atik Ismail (Vasemmistoliitto)
Pekka Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Kalevi Kauhanen (Kalevi Kauhasen valtuustoryhmä)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Rauno Kettunen (Suomen Keskusta)
Markku Kiljander (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Kimmo Kivelä (Perussuomalaiset), klo 18.00 - 19.00
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Eeva Konttinen (Perussuomalaiset), varajäsen
Allu Koskinen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Erkki Kukkonen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Sirpa Kulin (Perussuomalaiset)
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jaakko Leskinen (Suomen Keskusta), varajäsen
Jouko Lösönen (Suomen Keskusta)
Sanna Mertanen (Vihreä liitto)
Erkki Nieminen (Perussuomalaiset), varajäsen
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Anna Olkkonen (Suomen Keskusta)
Marjatta Parviainen (Suomen Keskusta)
Anne Paulo-Tuovinen (Vihreä liitto)
Pirkko-Liisa Piironen (Kansallinen Kokoomus), varajäsen
Esa Pitkänen (Suomen Keskusta)
Pekka Pollari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Pia Punkki (Perussuomalaiset)
Varpu Puskala (Suomen Keskusta)
Auli Pääkkönen (Suomen Keskusta), varajäsen
Ilkka Raninen (Kansallinen Kokoomus)
Saana Rantonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset)
Matti Romppanen (Suomen Keskusta), varajäsen
Pentti Rissanen (Suomen Keskusta), varajäsen
Pauli Ruotsalainen (Perussuomalaiset)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Kaija Räsänen (Perussuomalaiset)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Annu Saukko (Suomen Keskusta)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Veikko Tiihonen (Kansallinen Kokoomus)
Veijo Tirkkonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Taisto Toppinen (Kansallinen Kokoomus)
Aila Tähtinen (Suomen Keskusta), varajäsen
Matti Vanhanen (Perussuomalaiset), varajäsen
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Keijo Voutilainen (Suomen Keskusta)
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)

 Muut saapuvilla olleet
 
  
Jarmo Pirhonen, palvelualuejohtaja
 
Markku Tervahauta, palvelualuejohtaja
 
Pekka Vähäkangas, palvelualuejohtaja
 
Sirpa Lätti-Hyvönen, strategiajohtaja
 
Toni Vainikainen, talous- ja rahoitusjohtaja
 
Riitta Kokkonen, talouspäällikkö
 
Pirjo Salmelainen, talousarviopäällikkö
 
Riitta Puustinen, taloussuunnitelija
 
Kaisa-Maria Poikonen, talous- ja rahoitussuunnitelija
 
Jukka Torikka, tiedottaja
 
Heikki Vienola, kaupunginsihteeri
pöytäkirjanpitäjä

 Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
 
  
Ari Antikainen
Isto Huttunen
Veijo Karkkonen
Heimo Konttinen
Riitta Korhonen
Heikki Mensonen
Jarmo Nykänen
Krista Rönkkö
Jukka Savolainen
Tero Taipale
Pauli Tolonen
Mika Wallius