Pykälä   Otsikko  Pöytäkirja PDF-muodossa
27   Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
28   Pöytäkirjantarkastajat
29   Teknisiä talousarviomuutoksia 2019
30   Talousarviomuutos 2019/ Pohjois-Savon pelastuslaitos
31   Talousarviomuutos / Lippumäen tekojääradan maalirakennus
32 Kuopion kaupungin konserniohjeen hyväksyminen
33 Kuopion kaupungin omistajapolitiikan hyväksyminen
34   Ympäristö- ja rakennuslautakunnan muutosesitys Kuopion kaupungin hallintosäännön 38 §:ään
35 Kuopio-Tahko Markkinointi Oy osakassopimuksen muuttaminen
36 Asemakaavan muutos / Kiinteistö Oy Kuopion Maaherrankatu 25 / Vahtivuori 2-6-3 ja 4 (Työnkulma)
37   Eronpyyntö kasvun ja oppimisen lautakunnan jäsenyydestä / Miia Eskelinen-Fingerroos
38   Eronpyyntö kaupunkirakennelautakunnan jäsenyydestä / Eija Vähälä
39   Eronpyyntö kasvun ja oppimisen lautakunnan jäsenyydestä / Marko Kilpi
40 Vastaus valtuustoaloitteeseen / hyperhiihto- ja supersyysloman tapahtumien saavutettavuuden parantaminen
41 Vastaus valtuustoaloitteeseen / suolistosyövän seulonnan aloittaminen Kuopiossa
42 Vastaus valtuustoaloitteeseen koskien "Oppimateriaalilainaamotoiminnan aloittamista Kuopiossa"
43 Vastaus valtuustoaloitteeseen / subjektiivisen päivähoito-oikeuden rajauksen poistaminen ja ryhmäkoon suhdeluvun palauttaminen aikaisempaan varhaiskasvatuksessa
44 Vastaus valtuustoaloitteeseen / Kuopion kaupunkistrategian täydentäminen liitoskuntien kuntakeskusten sekä kaupungin maaseutualueiden osalta
45   Kokouksessa jätetty valtuustoaloite / Walkers "Wauto" auton hankkiminen kaupungin nuorisopalvelujen käyttöön, etsivä nuorisotyön tueksi
46   Kokouksessa jätetty valtuustoaloite / pysäköintivalvojien lisäkouluttaminen busseihin lipuntarkastajiksi
47   Kokouksessa jätetty valtuustoaloite / lukutaidon vahvistamisen aloittaminen Kuopiossa teatterin ja draaman keinoin

Pykälä   Muutoksenhakuohjeet  
29-35ja37-39   Liite K kuntalain mukainen valitusosoitus (kv)
36   Liite L kaupunginvaltuusto / valitusosoitus kaava-asiat ja rakennusjärjestys

Saapuvilla olleet jäsenet
Sari Raassina, puheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus)
Markku Rossi, 1. varapuheenjohtaja (Suomen Keskusta)
Tuula Väätäinen, 2. varapuheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hetti Rytsy (Suomen Keskusta)
Iris Asikainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Harri Auvinen (Vihreä liitto)
Marja Berg (Vihreä liitto)
Nelli Berg-Väänänen (Kansallinen Kokoomus)
Björn Cederberg (Suomen Kristillisdemokraatit)
Aleksi Eskelinen (Suomen Keskusta)
Miia Eskelinen-Fingerroos (Kansallinen Kokoomus)
Ritva Hakulinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hanna Happonen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Anna Hartikainen (Suomen Keskusta)
Kari Hartikainen (Vasemmistoliitto)
Markus Jukarainen (Perussuomalaiset)
Tiina Kaartinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Hannu Kananen (Suomen Keskusta)
Pekka Kantanen (Kansallinen Kokoomus)
Kaisa Kantele (Vihreä liitto)
Kalle Keinänen (Vasemmistoliitto)
Marko Kilpi (Kansallinen Kokoomus)
Antti Kivelä (Suomen Keskusta)
Matti Vanhanen (Perussuomalaiset)
Hilkka Kontiainen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Ari (Allu) Koskinen (Kansallinen Kokoomus)
Jaakko Kosunen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Mikko Lankinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Keijo Laukkanen (Suomen Kristillisdemokraatit)
Vesa Linnanmäki (Suomen Keskusta)
Kari Loponen (Suomen Keskusta)
Jouko Lösönen (Suomen Keskusta)
Laura Meriluoto (Vasemmistoliitto)
Teija Savolainen-Lipponen (Sininen tulevaisuus r.p.)
Hanna Nevala (Kansallinen Kokoomus)
Pekka Niiranen (Kansallinen Kokoomus)
Jarmo Nykänen (Suomen Keskusta)
Antero Peiponen (Suomen Keskusta)
Leila Saramäki (Vihreä liitto)
Laura Pulkka (Vihreä liitto)
Jukka Pulkkinen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Minna Reijonen (Perussuomalaiset) (poissa §:t 35 - 47)
Pia Punkki (Perussuomalaiset)
Olli-Pekka Ryynänen (Kansallinen Kokoomus)
Neeta Röppänen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Matti Sariola (Vihreä liitto)
Jukka Savolainen (Kansallinen Kokoomus)
Leila Savolainen (Suomen Keskusta)
Tuula Savolainen (Suomen Keskusta)
Irja Sokka (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Markku Söderström (Vasemmistoliitto)
Veijo Tirkkonen (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
Tapio Tolppanen (Suomen Keskusta)
Erkki Virtanen (Vasemmistoliitto)
Samuli Voutila (Perussuomalaiset)
Elena Chiksoeva (Kansallinen Kokoomus)
Iiro Väisälä (Vihreä liitto)
Eero Wetzell (Kansallinen Kokoomus)
Veera Willman (Vihreä liitto)

Muut saapuvilla olleet
Jarmo Pirhonen, kaupunginjohtaja
 
Pekka Vähäkangas, apulaiskaupunginjohtaja
 
Jari Saarinen, vs. apulaiskaupunginjohtaja
 
Raija Korhonen, viestintäpäällikkö
 
Pauliina Pietikäinen, talousjohtaja
 
Heikki Vienola, hallintojohtaja
pöytäkirjanpitäjä

Esteellisyyden etukäteen ilmoittaneet
Ismo Apell
Tahvo Kekkonen
Kimmo Kivelä
Marjaana Mikkonen
Liisa Pietikäinen
Eija Vähälä